See Ruotsala on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Ruotsalainen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruotsala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruotsala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruotsala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruotsal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Ruotsala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tsɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯ts̠ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uotsɑlɑ"
}
],
"word": "Ruotsala"
}
{
"etymology_text": "Variant of Ruotsalainen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruotsala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Ruotsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruotsalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruotsaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruotsaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruotsala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruotsala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruotsal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uotsɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/uotsɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruo̯tsɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈruo̞̯ts̠ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uotsɑlɑ"
}
],
"word": "Ruotsala"
}
Download raw JSONL data for Ruotsala meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Ruotsala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ruotsala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.